Przebieg zabiegu usunięcia zaćmy


Ocenia się także stan ogólny pacjenta do czego potrzebny jest m.in. opis RTG klatki piersiowej, EKG serca, morfologia krwi i OB.

Przebieg zabiegu usunięcia zaćmy

Ocenia się także stan ogólny pacjenta do czego potrzebny jest m.in. opis RTG klatki piersiowej, EKG serca, morfologia krwi i OB.

Oraz ogólne badanie moczu. W szczególnych przypadkach lekarz wykonujący zabieg prosi o konsultację lekarza laryngologa i stomatologa. Jeżeli pacjent ma dokumentację przebytych chorób oczu i wyniki dotychczasowych badań okulistycznych – powinien je pokazać okuliście.

Przeciwwskazań do wykonania zabiegu jest niewiele. Należą do nich czynne stany zapalne w organizmie, czy nieustabilizowane choroby przewlekłe jak np. cukrzyca, nadciśnienie.

Podczas zabiegu pacjent leży na stole operacyjnym.

Anestezjolog czuwający nad całym zabiegiem aplikuje do oka środek znieczulający. W momencie zadziałania środka na powieki zakładane są tzw. rozwórki, które nie pozwalają mrugać.

Następnie lekarz wykonuje maleńkie, dwumilimetrowe nacięcie rogówki i soczewki oka. Potem lekarz stosuje metodę polegającą na mechanicznym rozdrobnieniu zmętniałej soczewki oka i odessaniu jej fragmentów na zewnątrz.

Mechaniczne rozdrabnianie pozwala uniknąć rozbijania zmętniałej soczewki ultradźwiękami, dzięki czemu nie dochodzi do uszkodzenia tkanek wewnętrznych oka, zwłaszcza komórek śródbłonka rogówki.

Następnie torebka soczewki musi zostać dokładnie oczyszczona, a gdy jest już pusta i czysta, wkłada się do niej zwiniętą w maleńki rulonik sztuczną soczewkę.

Soczewka rozwija się i wypełnia torebkę. Cały zabieg trwa zaledwie 10-15 min.