Zabieg usunięcia zaćmy


Obecnie najczęściej przeprowadza się fakoemulsyfikację, polegającą na rozdrobnieniu chorej soczewki za pomocą aparatu wytwarzającego ultradźwięki.

Zabieg usunięcia zaćmy

Obecnie najczęściej przeprowadza się fakoemulsyfikację, polegającą na rozdrobnieniu chorej soczewki za pomocą aparatu wytwarzającego ultradźwięki.

Powstałą podczas zabiegu ciecz odsysa się i na koniec, za pomocą specjalnego aplikatura, wprowadza się elastyczną, ściśniętą soczewkę, która rozwija się i dopasowuje rozmiarem do gałki ocznej. W przypadku małych zmian zmętnieniowych stosuje się emulsyfikację płynową, czyli usunięcie uszkodzonej tkanki za pomocą strumienia płynu zamiast ultradźwięków.

Po wykonanym zabiegu  usunięcia zaćmy na oko zakłada się opatrunek, a pacjent może wrócić do domu. Nawet najdoskonalsze soczewki wieloogniskowe nie są pozbawione wad, ponieważ na krawędzi sfer występują pewne zniekształcenia w zauważanych obrazach.

Najnowocześniejsze są soczewki pseudoakomodacyjne, które pozwalają na ostre widzenie i dalekich, i bliskich przedmiotów. Takie soczewki polecane są wszystkim pacjentom bez względu na wiek. Niestety nie są one refundowane przez NFZ, a ich koszt jest dość wysoki.

Pacjent ma prawo współdecydowania o wyborze soczewek. Przed zabiegiem każdy powinien porozmawiać z lekarzem na temat wszczepianych soczewek, gdyż wpływają one na jakość widzenia. Do niedawna życie bez okularów do bliży po operacji zaćmy nie było możliwe.

Obecnie badania pokazały, że 4 na 5 pacjentów z wszczepionymi soczewkami wieloogniskowymi nigdy nie musiało używać okularów po zabiegu usunięcia zaćmy. Warto dokonać właściwego wyboru, bowiem wzrok musi służy nam do późnej starości.